Fındık destekleme paraları ödenmeye başlıyor

01 Haziran 2013 Cumartesi 13:22
findik-destekleme-paralari-odenmeye-basliyor

Fındık üreticilerine alan bazlı gelir desteği ile alternatif ürüne geçen üreticilere telafi edici destek ödemelerinin Haziran ayından itibaren yapılacağı açıklandı.

Ak Parti hükümeti tarafından fındık üreticilerine dönüm başı destekleme verilmesi sağlanmıştı.Son yıllarda fındık fiyatlarındaki arz ve talep karşısında oluşan fiyat istikrarsızlığında ödenen dönüm başı bu fındık destekleme çalışması üreticide memnuniyet oluşturdu.

 

Hükümet geçen yıl biten bu destekleme çalışmasını Karadeniz bölgesi halkından ve çiftçilerden gelen istek üzerine 3 yıl süre ile tekrar uzatma kararı aldı.AK Parti Giresun Milletvekili Mehmet Geldi, fındık üreticilerine alan bazlı gelir desteği ve alternatif ürüne geçen üreticilere telafi edici destek ödemelerinin Haziran ayından itibaren yapılacağını söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın "Fındık Üreticilerine Alan Bazlı Gelir Desteği ve Alternatif Ürüne Geçen Üreticilere Telafi Edici Ödeme Yapılmasına Dair Kararın Uygulanmasına İlişkin Tebliğ" kapsamında üretici 3 yıl boyunca desteklenmeye devam edecek. Alan bazlı destek ödemeleri ile bilgi veren Geldi, "Fındık üreticilerimize destek ödemeleri haziran ayı itibaren yapılmaya başlanacak.

 

Türkiye genelinde bulunan üreticimize 710 milyon lira ödeme yapılacak. Giresun ekonomisinin tamamına yaklaşık olarak 143 milyon 110 bin lira bir ödeme gerçekleşecek. Giresun ekonomisine bu para büyük bir enerji sağlayacaktır" dedi.
Fındık üreticilerine desteğin 3 yıl boyunca katlanarak süreceğini ifade eden Geldi, "Fındık üreticilerimize bu yıl için dekar başına 150 TL, 2013 yılı ürünü için 160 TL ve 2014 yılı ürünü için 170 TL alan bazlı gelir desteği ödemesi yapılacak" diye konuştu 
Haber okunma sayısı: 3440

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

GİRESUN - HAVA DURUMU

GIRESUN

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

VİDEO GALERİ